Debug midletu na komórce – Sony Ericsson K800i

Dziś udało mi się uruchomić zdalnie na tytułowym telefonie prostą aplikację wyświetlającą IMEI. Rozruch odbył się z poziomu NetBeans 6.7.1.  Pomyślnie wyszedł także rozruch w trybie debug.

Do całego zabiegu potrzebne jest środowisko (IMHO najlepsze, najbardziej dopasowane do tej tematyki)  jest NetBeans. Na dzień dzisiejszy na stronie projektu można ściągnąć już wersję 6.8. Ja skorzystałem z troszkę wcześniejszej wersji 6.7.1.  Można użyć także Eclipse’a, ale tam konfiguracja jest troszkę inna i u mnie nie udało się prawidłowo skonfigurować (działała jedynie emulacja).

Następnie ściągamy ze strony  Deweloperskiej Sony Ericsson’a Java SDK do urządzeń mobilnych. Firma może się poszczycić super telefonem o tajemniczej nazwie XPeria działająca pod kontrolą Windows Mobile’a. Jest to urządzenie z górnej półki, kosztujące (jego pierwsza wersja XPeria X1)  już od ok 1600 zł. Sony Ericsson szeroką gamę urządzeń mobilnych wyposażonych w systemy Windows Mobile (by Microsoft), Symbian OS, oraz system Android (by Google). Może komuś spodoba się model Satio działający pod kontrolą Symbiana 😉

Ściągamy i instalujemy także  ze strony Sun’a, Java ME Platform SDK (aktualnie w wersji 3.0).

Po drobnych konfiguracjach platformy powinniśmy już mieć możliwość odpalania  i debug’u zdalnego na komórce. Podłączamy komórkę do PC wybierając odpowiedni tryb. Gdy tylko Connection Proxy (znajdująca się w tray’u)  poprawnie się połączy po tym jak klikniesz na nim prawym i zrobisz CONNECT.

A tutaj widać efekt końcowy 😉

Zdalny debug na komórce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *